English Українська
  • Головна
  • Корисні посилання
  • Про журнал
  • Авторам
  • Редакційна колегія

  • Стаття
    Л. О. Стеченко, С. М. Чухрай, Ю. Ю. Кузьменко, Л. В. Натрус, Ю. Б. Чайковский

    УЛЬТРАСТРУКТУРА МІОКАРДА ЩУРІВ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ У ПОСТНАТАЛЬНОМУ ОНТОГЕНЕЗІ


    Про автора: Л. О. Стеченко, С. М. Чухрай, Ю. Ю. Кузьменко, Л. В. Натрус, Ю. Б. Чайковский
    Рубрика ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА МЕДИЦИНА
    Тип статті Наукова стаття
    Анотація У статті представлена ультраструктурна організація міокарда щурів із спонтанною артеріальною гіпертензією у постнатальному онтогенезі (через 1,7,45,100 та 240 діб). Встановлено, що у ранньому постнатальному періоді онтогенезу (1доба) для структурних компонентів кардіоміоцитів характерні явища відтерміновки диференціювання. Зміни, які виявляються в міокарді носять реактивний характер,що,очевидно, пов’язано з народженням, а сам міокард ще не досягнув дефінітивного стану.У 7добових щурів спостерігається активне новоутворення кровоносних судин, хоча вони і не досягають повної зрілості, типової для дорослих тварин. Виразність деструктивних ознак, які були характерні для новонароджених щурів, значно менша, що свідчить про те, що в останніх вони не пов’язані з артеріальною гіпертензією. У молодих (45-и добових) тварин з артеріальною гіпертензією міокард повністю сформований. Разом з тим, відмічаються ознаки як компенсаторно-пристосувальних (стоншення периферійних ділянок ендотеліальних клітин), так і деструктивно-дистрофічних (набряк, локальний лізис кардіоміоцитів та ендотеліоцитів) процесів. У статтевозрілих (100 добових) щурів для міокарда та капілярів характерно підсилення деструктивно-дистрофічних процесів, у порівнянні з попередньою віковою групою. Для щурів старшого віку (240 діб) характерний зрив компенсаторних процесів як у міокарді, так і в капілярах. Це проявляється подальшим розрідженням капілярів, розвитком в них гіпоксичного стану та муцинозного набряку інтерстицію, зниженням активності біосинтетичних та транспортних процесів у всіх структурах міокарда.
    Ключові слова ультраструктура міокарда,артеріальна гіпертензія, постнатальний онтогенез
    Список цитованої літератури
    • Gorbas I.M. Otsinka efektivnosti «Programi profilaktiki i likuvannya arterialnoyi profilaktiki arterialnoyi gipertenziyi v Ukrayini» za danimi epidemiologichnih doslidzhen / I.M. Gorbas, O.O. Smirnova, I.P. Kvasha [ta in.] // Arterialna gipertenziya.-2010.- S.21-26.
    • Dovgan R.S. Porivnyalna morfometrichna otsInka efektivnostI vplivu bIprololu ta yogo kombInatsIYi naz preparatami metabolIchnogo planu na kardiomiotsiti schuriv zi spontannoyu arterialnoyu gipertenzieyu / R.S. Dovgan, L.O. Stechenko,T.P. Kuftireva [i dr.] // Visnik morfologiyi.-2009.-T.15, No.1.-S.1-4.
    • Zagorodniy M. I. Eksperimentalna arterialna gipertenziya:vpliv likarskih zasobiv / M.I. Zagorodniy, R.S. Dovgan,O.O. Nagorna [ta in.] // - K.:PVP «Zadruga», - 2014-277 s.
    • Karupu V. Ya. Elektronnaya mikroskopiya / V. Ya. Karupu // Kiev: Vischa shkola, - 1984. – 208 s.
    • Maydannik V. G. Pervinna arterialna gipertenziya u ditey ta pidlitkiv / V.G. Maydannik, V.F. Moskalenko //-K.: «Avanpost-Prim», - 2007.-389 s.
    • Chernuh A.M. Mikrotsirkulyatsiya / A. M. Chernuh, P.N. Aleksandrov, O. V. Alekseev // - M.:Meditsina,- 1984.-432 s.
    • European convention for the protection of vertebra teanimal sused forex perimental endothers cientific purposes // Council of Europe, - Strasbourg,- 1986 -53 p.
    Публікація статті «Світ Медицини та Біології» №1(55), 2016 рік , 161-166 сторінки, код УДК 616.16:616.12:57.012.4:616.12-008.331.1-053.02:57.084.1