English Українська
  • Головна
  • Корисні посилання
  • Про журнал
  • Авторам
  • Редакційна колегія

  • Стаття
    Крицький Т.І., Пасєчко Н.В.

    ОСОБЛИВОСТІ ГОРМОНАЛЬНОГО І МЕТАБОЛІЧНОГО СТАТУСУ У ЧОЛОВІКІВ З ПЕРВИННИМ ГІПОТИРЕОЗОМ


    Про автора: Крицький Т.І., Пасєчко Н.В.
    Рубрика ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА МЕДИЦИНА
    Тип статті Наукова стаття
    Анотація Проведено порівняльний аналіз гормональних, антропометричних і метаболічних показників у 60 чоловіків з гіпотиреозом і 25 чоловіків без гіпотиреозу (контрольна група). Встановлено, що група чоловіків з гіпотиреозом у порівнянні з контрольною групою характеризувалася підвищеними рівнями загального холестерину і холестерину ліпопротеїнів низької щільності. Результати дослідження свідчать про значне підвищення рівня ФСГ у хворих на гіпотиреоз порівняно з контрольною групою. Натомість, вміст лютеїнізуючого гормону (ЛГ), естрадіолу та кортизолу у чоловіків з гіпотиреозом не відрізнявся від аналогічних параметрів контрольної групи. Враховуючи те, що гіпофізарно-гонадна система знаходиться в тісному контакті з гіпофізарно-щитоподібною і гіпофізарно-наднирковою системами, вивчено рівень кортизолу у чоловіків з гіпотиреозом. Не було достовірних відмінностей у рівні кортизолу у всіх пацієнтів. Отже, функціональні резерви і компенсаторні механізми ендокринної системи у чоловіків з гіпотиреозом практично повністю збережені. Показано значне підвищення рівня ФСГ у групі чоловіків з гіпотиреозом порівняно з контрольною групою. У той час як ФСГ необхідна для нормального сперматогенезу, підвищення рівня крові у чоловіків з гіпотиреозом свідчить про послаблення функції яєчок і компенсаторне збільшення гіпофізарної активності за принципом негативного зворотного зв'язку для відновлення гомеостазу. Наведені результати свідчать про зв'язок між гіпотиреозом і зміною гормонального балансу у чоловіків, що, очевидно, може перейти в гіпогонадизм, знижену сексуальність і ослаблений сперматогенез. Враховуючи поширений гіпотиреоз, комбінація гіпогонадизму, статевої дисфункції та олігоспермії може призвести до зниження фертильності чоловіків на популяційному рівні. У чоловіків з гіпотиреозом змінюється гормональний статус, що проявляється зниженням вмісту тестостерону та збільшенням рівня фолікулостимулюючого гормону в крові. Гіпотиреоз не впливав на рівень інших гормонів у крові (лютеїнізуючий, естрадіол, кортизол). Гіпотиреоз у чоловіків супроводжується змінами ліпідного обміну (підвищенням вмісту в крові загального холестерину і холестерину ліпопротеїдів низької щільності). У групі чоловіків з гіпотиреозом спостерігалося зниження рівня тестостерону і підвищення рівня фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) в крові в порівнянні з контролем, в той час як рівень інших репродуктивних гормонів (естрадіолу, лютеїнізуючого гормону) не змінювався. Передбачається, що у чоловіків з гіпотиреозом знижений рівень тестостерону і підвищений рівень ФСГ є першим індикатором ризику розвитку функціонального гіпогонадизму, що може призводити згодом до зниження лібідо, еректильної дисфункції і субфертильності.
    Ключові слова гіпотиреоз, репродуктивні гормони, метаболічний статус, чоловіки
    Список цитованої літератури
    • Aggerholm A.S., Thulstrup A.M., Toft G., Ramlau-Hansen C.H., Bonde J.P. Is overweight a risk factor for reduced semen quality and altered serum sex hormone profile? Fertil Steril 2008; 90: 619–626.
    • Ajayi AF, Akhigbe RE, Ajayi LO. Hypothalamic-pituitary-ovarian axis in thyroid dysfunction. West Indian Med J. 2013;62:835–838.
    • Jensen TK, Andersson AM, Jørgensen N, Andersen AG, Carlsen E, Petersen JH, Skakkebaek NE. Body mass index in relation to semen quality and reproductive hormones among 1,558 Danish men. Fertil Steril 2004; 82:863–870.
    • Krajewska-Kulak E, Sengupta P. Thyroid Function in Male Infertility. Front Endocrinol (Lausanne). 2013; 4:174.
    • Krassas GE, Papadopoulou F, Tziomalos K, Zeginiadou T, Pontikides N. Hypothyroidism has an adverse effect on human spermatogenesis: A prospective, controlled study. Thyroid. 2008; 18:1255–1259.
    • Krassas GE, Poppe K, Glinoer D. Thyroid function and human reproductive health. Endocr Rev. 2010; 31:702–755.
    • Livingston M, Kalansooriya A, Hartland AJ, Ramachandran S, Heald A. Serum testosterone levels in male hypogonadism: Why and when to check – A review. Int J Clin Pract. 2017; 71(11): e12995.
    • Nieschlag E, Simoni M, Gromoll J, Weinbauer GF. Role of FSH in the regulation of spermatogenesis: clinical aspects. Clin Endocrinol. 1999;51:139–146.
    • Rambhatla A, Mills JN, Rajfer J. The Role of Estrogen Modulators in Male Hypogonadism and Infertility. Rev Urol. 2016;18(2): 66-72.
    • Singh R, Hamadaa AJ, Agarwal A. Thyroid hormones in male reproduction and fertility. Open Reprod Sci J. 2011;3:98–104.
    • Verma I, Sood R, Juneja S, Kaur S. Prevalence of hypothyroidism in infertile women and evaluation of response of treatment for hypothyroidism on infertility. International Journal of Applied and Basic Medical Research. 2012;2(1):17–19.
    • Voloshyna L, Doholich О, Sithinska I. Hypothyroidism – a special comorbidity factor in patients with osteoarthrosis: clinical, pathophysiological and prognostic aspects. Georgian Med News. 2017;(272):53-59.
    • Wagner MS, Wajner SM, Maia AL. The role of thyroid hormone in testicular development and function. J Endocrinol. 2008; 199:351–365.
    Публікація статті «Світ Медицини та Біології» №4(66), 2018 рік , 164-167 сторінки, код УДК 616.441-008.64:616.693/.694
    DOI 10.26724/2079-8334-2018-4-66-164-167